8479471 bukobject
  • 8479471 thumb
  • 8481720 thumb
359307

82. ELSA BESKOW, Tant Brun bakar pepparkakor med Petter och Lotta.

Signerad EB. Blyerts, pensel och svart/grått bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Konstnärens familj.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/6 968 - 9 291 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 242.

Övrigt

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 8-614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund