85
359310

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 480 - 7 310 EUR
5 830 - 7 770 USD
Klubbat pris
61 000 SEK
Följerätt

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

Petter och Lotta blir skrämda av julbocken

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 245.