92
359320

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
61 000 SEK

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

Petter och Lotta tar hand om barnen

Signerad EB. Blyerts, pensel och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 18.5 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 18 x 26 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

(Möjligen) Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 252.