94
359326
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)
Elsa beskow, tant grön och petter tillverkar en bokhylla i julklapp åt farbror blå.

Tant Grön och Petter tillverkar en bokhylla i julklapp åt Farbror Blå

Signerad EB. Blyerts och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 25,5 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
56 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 253.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33