96
359328

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Elsa Beskow, Den ena är Farbror Blå, den andra är kolaren.

Den ena är Farbror Blå, den andra är kolaren

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch, täckvitt, och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 670 - 7 560 EUR

5 770 - 7 690 USD

Klubbat pris:
56 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 255.