96
359328

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 460 - 7 290 EUR
5 740 - 7 660 USD
Klubbat pris
56 000 SEK

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

Den ena är Farbror Blå, den andra är kolaren

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch, täckvitt, och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 255.