96
359328
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)
Elsa beskow, den ena är farbror blå, den andra är kolaren.

Den ena är Farbror Blå, den andra är kolaren

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch, täckvitt, och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
56 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 255.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33