974
334268

DRYCKESKANNA, möjligen av Arnholt Lange, Danzig (verksam 1699-1724). Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Senare kontrollstämplar Österrike-Ungern. Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot, heltäckande driven och ciselerad dekor av bröllopet i Kana. Gjutet, broskornamenterat handtag, tudelat tumgrepp. Höjd 15 cm, vikt 537 gram.

Senare lockknopp.