978
340218

BÄGARE, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Daterad i gravyren 1715.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Delvis förgylld. Raka sidor, livet med graverat spegelmonogram i lagerkrans under adlig krona samt Elisabet Stålpe Ao 1715. Undertill graverad lodangivelse: 13 lod. Höjd 11,5 cm, vikt 159 gram.