983
151695

TEKANNA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1769. Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Päronformad med dekor av bandstav. Svängd pip och trähandtag. På locket blomma. Undertill graverad lodangivelse 37 7/8. Höjd 15 cm, vikt 513 g.

Pipen och handtaget med liten lagning. Undertill graverad ägarmärkning.