988
347371

KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Cylindrisk, på fyra tassfötter, dekor av pärlstav och stansad bordyr, locket med blomma. Rakt svärtat trähandtag med benknopp och tapp. Även locket med stämplar, locket invändigt förgyllt. Undertill graverad lodangivelse 59 1/8. Höjd 23 cm, vikt 827 gram.