999
344945

SÅSTERRIN med fat, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1767. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på fyra bladfötter, genombrutna hänklar, på locket blommande kvist. Terrin och fat kantade med bandstav. Fatet ostämplat. Längd 17,2 cm, höjd 11 cm, fatets längd 19,5 cm, total vikt 708 gram (500+208).

Jmf.: NMK 37/1915