Höstens Klassiska 571

134 föremål
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
704. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
707. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
708. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
710. SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
724. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
731. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
733. LJUSKRONA, för 13 ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
734. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
736. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
739. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
742. LJUSKRONA, för 18 ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
150 000 - 250 000 SEK
744. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
748. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
750. LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
754. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
757. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
762. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
763. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
766. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
768. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
769. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
772. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
773. LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
774. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
781. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
782. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
783. VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
790. BORDSUR, av Francis Putley (1806-42), Newington Surry, England.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
792. BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
793. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
794. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
795. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
799. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK