1002
390379

MARI SIMMULSON, figuriner, 2 st, Upsala-Ekeby 1950-60-tal. modell "Sirikit", 4547 och 4355.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, stående kvinna och sittande polynesisk kvinna, delvis glaserade. Signerade UE Mari Simmulson resp MS och inpressade stämplar. Höjd 46 och 16,5 cm. (2)

I produktion 1962-67 respektive 1958-68.