1026
327698

TYRA LUNDGREN, byst, självporträtt, Arabia 1928.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Krackelerad glasyr, polykromt bemålat ansikte inramad av plastisk blomstergirland. Signerad TL-28 ARABIA. Höjd 34,5 cm.

Krage med bränningsspricka, smärre nagg, kallmålad runt kanterna.

Tyra Lundgren (1897-1979) konstnär och formgivare. Åren 1924-1937 arbetade Tyra Lundgren för Arabia i Finland, och år 1929-30 var hon konstnärlig ledare på Rörstrand inför Stockholmsutställningen 1930.
Mellan 1940-50 arbetade hon i egen ateljé på Gustavsbergsfabriken utanför Stockholm där hon bl a gjorde fåglar i chamotterat stengods.