1041
385330

PABLO PICASSO, fat, "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike.

Dekor av tjurar i svart mot turkost och blått. Signerad EDITION PICASSO MADOURA och stämplad MADOURA PLEIN FEU. Diameter 20,5 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

755 - 943 EUR

775 - 969 USD

Klubbat pris:
20 000 SEK
Tilläggslista

(d) Följerätt, Droite de suite

A. Ramié, nr 161, sid 89.

Modellen formgiven år 1952 och utförd i 500 exemplar.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77