1043
364798

ROSANJIN KITAOJI (1883-1959), fat, Japan, i originalask.

Stengods, "e-shino-ware", dekor i vitt och brunt. Signerad. Mått 18 x 18 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

755 - 943 EUR

775 - 969 USD

Klubbat pris:
35 000 SEK
Tilläggslista

Möjligen litet glasyrnagg; possibly small glaze chip.

Proveniens

Ambassadör Carl Georg Crafoord (1921-2006) och Lena Crafoords samling, inköpt när paret var stationerade i Japan 1956-1960.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77