149
407110

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

Porträtt av konstnärens hustru

Signerad Törneman och daterad 1909. Duk 88 x 64 cm.

Proveniens

Nordén auktioner AB, Stockholm, auktion nr 8, 11 maj 1993, kat nr 99.