151
395716

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

"Dansösen" (Paris)

Signerad A. Törneman. Utförd i Paris 1902-05. Duk 35 x 28,5 cm.

Införselmoms

Proveniens

Beijers Auktioner, Stockholm, auktion 53, Moderna höstauktionen, 2 - 3 december 1991, kat nr 482.

Axel Törnemans målning "Dansösen" som är utförd under hans tid i Paris är ett belysande exempel på hur han inspirerades utav stadens moderna konstströmningar. Målad med starka och rena färger, ansatta med korta penseldrag, är den en påtaglig brytning mot de dova och symbolladdade verken från studietiden i Tyskland. Törneman var en av de tidigaste svenska konstnärerna som sökte sig til Paris vid 1900-talets början och åren som han vistades i staden, 1902-05, blev en period av experimenterande med färg, teknik och motiv. Från allt det han mötte i den nyskapande franska konsten hos bl.a. Vincent van Gogh och Paul Gauguin sammanförde han ett personligt och eget uttryck. Påverkad av konstnärer som Toulouse-Lautrec hämtade Törneman sina motiv från det han upplevde i sin vardag och han ville återge Paris energiska nattliv, något som han åstadkom mästerligt i hans imponerande arbete "Nattcafé" som utan tvivel är ett av den svenska modernismens viktigaste genombrottsverk.

I "Dansösen" fångar Törneman en uppträdande Cancan-dansös mitt i ett uppträdande. Färgpaletten är kraftfull och utmanande och penseldragen bär uppenbar påverkan från van Goghs måleri . När Axel återvände till Stockholm efter sina år i Paris förde han med sig de nya influenserna vilket bidrog till att påskynda den moderna konstens genombrott i Sverige. Med sin konst kom han att bli en betydelsefull länk mellan de unga konstnärerna med deras krav på färgens förnyelse och den äldre generationens mer traditiondbundna ideal.