187
397811

Karl Isakson

(Sverige, 1878-1922)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Karl Isakson
(Sverige, 1878-1922)

Självporträtt

Olja på papper uppfäst på pannå 27 x 22,5 cm.

Proveniens

Zea Andersén, Malmö

Kunstföreningen, Köpenhamn, 1955, kat nr 3.
Moderna Museet, Stockholm, "Karl Isakson - Målaren 1878-1922", 15 maj-29 augusti, 2004.

Självporträtt av Karl Isaksson finns på Moderna museet, Stockholm (NM 5090), Norrköpings Konstmuseum (NKM A 702) och Statens Museum for Kunst, Köpenhamn (KMS 3757), detta torde vara ett av få i privat ägo.