Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
221
397014

Albin Amelin

(Sverige, 1902-1975)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 750 - 11 700 EUR
11 300 - 13 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Albin Amelin
(Sverige, 1902-1975)

"Utsikt ifrån ateljén"

Signerad Amelin och daterad -35. Uppfodrad duk 140 x 100 cm.

Moderna Museet, "Albin Amelin", 22 april - 28 maj 1972, kat nr 62.
Norrköpings Museum, "Albin Amelin", 30 juli - 1 oktober 1972, kat nr 62.