327
353640

Henri Laurens

(Frankrike, 1885-1954)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
54 000 - 71 900 EUR
56 900 - 75 900 USD
Klubbat pris

Henri Laurens
(Frankrike, 1885-1954)

"Femme au compotier"

Signerad H.L. Utförd 1920-21. Edition 10 (enligt Konstsalongen Samlarens katalog 1964 nr 5/10). Terracotta. Höjd 37 cm.

Proveniens

Galerie Simon, 29 bis, Rue d'Astorg, Paris 8:e. photo no 7001.
Inköpt hos Konstsalongen Samlaren, Stockholm, 11-26 april 1964.
Därefter i privat samling, Stockholm.

Konstsalongen Samlaren, "Henri Laurens, terrakottan...skulptur, basrelief", Stockholm, 11-26 april 1964, kat nr 4, avbildad i katalog.

Laurens konstnärskap introducerades tidigt för den svenska konstpubliken. Redan 1938 anordnades en nordisk utställning i Stockholm, Oslo och Köpenhamn där verk av Laurens, Picasso, Matisse och Braque visades. Galleri Samlaren, som drevs av den driftiga Agnes Widlund, och Svensk-Franska konstgalleriet, där Gösta Ohlson härskade, anordnande flera utställningar med Laurens, både separat och tillsammans med de ovan nämnda konstnärskollegorna.

Formgivare

Henri Laurens föddes i Paris 1885 och började skulptera redan som 13-åring. Han arbetade i en bygg- och dekorationsfirma där han förvärvade materialkunskap och tidigt utförde skulpturala dekorationsarbeten. På kvällarna studerade han modellteckning och lärde sig att översätta den tredimensionella formen till flyhänta teckningar i kol på papper. Den mänskliga formen, och speciellt kvinnan, kom också att bli hans skulpturala signum. 1902 bosatte han sig i Montmartre, konstnärskvarteren i Paris, där det nya seklets vindar också tände förändring och nydaning bland konstnärerna. 1905 mötte han Marthe Duverger som han senare gifte sig med. Hon blev hans första modell som han skulpterade enligt klassiska ideal. Under denna tidiga period influerades han stilmässigt av Auguste Rodin, men då han mötte Georg Braque 1911 förändrades hans formspråk, de blev nära vänner och Laurens lät sig inspireras av Braques experimenterande med kubism. Laurens utvecklade ett starkt kubistiskt formspråk och utförde papperscollage och trä- och metallarbeten under 1910-talet. Ett av Laurens tidigaste och mest intressanta arbeten, uppbrutna i linjer och vinklar, från denna tid finns i Moderna museets samlingar i Stockholm (Clown, 1915).
Picasso var mycket entusiastisk över Laurens kubism och introducerade honom för Léonce Rosenberg som presenterade Laurens första separatutställning i Paris 1918. Rosenberg förvärvade ett flertal verk och kom att stötta Laurens under lång tid. Efter denna första utställning, som fick mycket bra kritik, följde många utställningar på 1920-talet, framför allt på det idag legendariska Galerie Simon som efter första världskriget nyöppnades av Daniel-Henry Kahnweiler efter hans exil i Schweiz. Flera av de utställda skulpturerna vid denna tid var influerade av Jacques Lipchitz och afrikansk skulptur, fast med kubistiska geometriska former. Laurens lyckades även införa naturen och utvecklade en organisk, kurvig stil som skapade abstrakta, rytmiska figurer, främst nakna poetiska och starka kvinnor. I brons, terrakotta och sten formade Laurens den stående, sittande och liggande kvinnan. Stilen mjukades med åren upp alltmer och formerna förtätades.