344
385863

Fernando Botero

(Colombia, 1932-2023)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 12 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Fernando Botero
(Colombia, 1932-2023)

"Crocifissione"

Signerad Botero och daterad 1991. Blyerts 55 x 40 cm.

Proveniens

Brusberg Fine Art, Berlin.
Galeria Ynguanzo, Madrid.
Privatsamling (troligen införskaffad från ovanstående).

Vittori Sgarbi, "Botero: Dipinti, Sculture, Disegni", 1991, avbildad sid 117.

Certifikat utfärdat av konstnären själv, daterad 2001, medföljer.