345
402754

Marc Chagall

(Frankrike, 1887-1985)

"Le Bouquet au-dessus de Vence"

Signerad med stämpel Marc Chagall. Utförd 1963. Olja och tusch på duk 27 x 19 cm.

Utropspris:

1 200 000 - 1 500 000 SEK

144 578 - 180 723 EUR

Klubbat pris:
1 650 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.

Proveniens

Konstnärens familj.
Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz.
Privatsamling (inköpt från ovanstående den 23 april 1999).

Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz, "Marc Chagall", 17 januari - 25 april 1999, avbildad i katalog sid 17.

Övrigt

Certifikat utfärdat av Comité Marc Chagall, daterat 15 april 1996 (Nr 96141) medföljer.