345
402754

Marc Chagall

(Frankrike, 1887-1985)

"Le Bouquet au-dessus de Vence"

Signerad med stämpel Marc Chagall. Utförd 1963. Olja och tusch på duk 27 x 19 cm.

Utropspris:

1 200 000 - 1 500 000 SEK

113 000 - 142 000 EUR

115 000 - 144 000 USD

Klubbat pris:
1 650 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.

Proveniens

Konstnärens familj.
Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz.
Privatsamling (inköpt från ovanstående den 23 april 1999).

Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz, "Marc Chagall", 17 januari - 25 april 1999, avbildad i katalog sid 17.

Certifikat utfärdat av Comité Marc Chagall, daterat 15 april 1996 (Nr 96141) medföljer.

Formgivare

Den vitryske konstnären Marc Chagall är en av den moderna konstens förgrundsgestalter med ett bildspråk inspirerat av expressionism, kubism och futurism. Hans sätt att omgestalta verkligheten förebådade surrealismen. Chagall var verksam som målare och grafiker. 1906 började han studera för Yehuda Pen för att några månader senare flytta till Sankt Petersburg och börja studera på kejserliga konstföreningens skola under ledning av Nikolaj Roerich. Under vistelsen i Sankt Petersburg kom Chagall i kontakt med modernismen, som senare tog honom till Paris 1910. I Paris influerades han av de nya strömmingarna med konstnärer och poeter som Max Jacob, Roger La Fresnaye och Robert Delaunay. Chagall blev indragen i ryska revolutionen, och det sovjetiska kulturministeriet utsåg honom till kommissarie för bildkonst i Vitebsk Arts College. Under 2:a världskriget flydde familjen till Paris, samt under en kortare period i USA för att 1949 återvända till Frankrike där han senare avled 1985. Marc Chagall är en virtuos, en av världens mest kända konstnärer och i hans universum upptäcker man ett spektrum av känslor från den djupaste sorg till den största glädjen.