361
402782

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)

"Vier männer auf sesseln - brouner hintergrund"

Signerad Hundertwasser och daterad 1951. Utförd i juli 1951 i Taormina, Italien samt Hofgastein, Österrike. Akvarell och blandteknik (se engelsk beskrivning) på papper 49,5 x 35 cm.

Utropspris:

300 000 - 500 000 SEK

36 145 - 60 241 EUR

Klubbat pris:
800 000 SEK
Proveniens

Hans Kahn, Wien.
Joachim Jean Aberbachs samling, New York.
Friedrich Grohes samling, Buchillon, Schweiz.
Germann Auktionen, Zürich, Schweiz, 10 juli 1985.
Privatsamling (inköpt på ovanstående auktion).

Art-Club, Wien, 5 januari – 18 januari, 1952.
Galeria Grifo, Torino, 1952/53.
Museum des 20. Jahrhunderts, Wien 1965, kat nr 10.
University Art Museum, Berkeley, 8 oktober - 10 november 1968, kat nr 8, avbildad i färg i katalogen sid 29.
Santa Barbara Museum of Art, 14 december 1968 – 12 januari 1969.
The Museum of Fine Arts, Houston, 30 januari – 10 mars 1969.
The Arts Club of Chigaco, 25 mars – 19 april 1969.
The Galerie St. Etienne, New York, 5 maj – 27 juni 1969.
The Phillips Collection, Washington DC, 15 juli – 25 augusti 1969.
Marlborough Galerie A.G., Zürich.

Utställningskatalog, Kestner-Gesellschaft, Hanover, 1964, sid 109.
C. Garino, "Vienna et le réalisme fantastique", Liestal, 1976, avbildad i färg.
Andrea Christa Fürst, "Hundertwasser 1928-2000, Catalogue Raisonné" 2002, Vol II, nr 120, avbildad sid 213,

Övrigt

Hundertwasser-Archive nr 120. Certifikat utfärdat av Hundertwasser-Archive, daterad 22 mars 2012 medföljer.