362
402785

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Friedensreich hundertwasser, "bain pour les yeux" ("das augenbad").

"Bain pour les yeux" ("Das Augenbad")

Signerad Hundertwasser och daterad 1955 samt signerad Friedenrisch och daterad 1966. Utförd april 1966 (St. Maurice/Seine, november 1955 - La Picaudière, november 1965 - april 1966). Akvarell och blandteknik på papper uppklistrad på papp-pannå 48 x 63 cm.

Utropspris:

400 000 - 600 000 SEK

48 193 - 72 289 EUR

Klubbat pris:
1 300 000 SEK
Proveniens

Friedrich Grohes samling, Buchillon, Schweiz.
Germann Auktionen, Zürich, Schweiz, 10 juni 1985, kat nr 448.
Privatsamling (inköpt på ovanstående auktion).

Galerie Karl Flinker, Paris 1967.
Hanover Gallery, London, 1967.
Galerie Krugier/Galerie Georges Moos, Geneva, 1967.
Kunstverein, Berlin, 1967.
Painting Box Gallery, Zürich, 1976
Galerie Amsutz, Zürich, 1977

C. Garino, "Vienne et le réalisme fantastique", 1976, avbildad i färg.
Harry Rand, "Hundertwasser - Der Maler", 1986, omnämnd sid 165 och avbildad pl. 43.
Friedensreich Hundertwasser, Wieland Schmied, Andrea Christa Fürst, "Hundertwasser 1928-2000, Werkverzeichnis" 2002, Catalogue Raisonné, Vol II, avbildad sid 302, Nr. 240.

Övrigt

Hundertwasser-Archive nr 240. Certifikat utfärdat av Hundertwasser-Archive, daterad 22 mars 2012 medföljer.