365
410531

Jesús Rafael Soto

(Venezuela, 1923-2005)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Jesús Rafael Soto
(Venezuela, 1923-2005)

"Light Trap"

Signerad Soto och numrerad 56/100 på etikett a tergo. Utförd 1965. Trä, nylon och papper. Höjd 47, bredd 29, djup 13,5 cm.

Originalemballage medföljer.

Formgivare

Soto, Jesus Rafael (1923-2005) venezuelansk målare och skulptör inom op- och kinetisk konst. Han började sin konstnärskarriär som pojke genom att måla biografaffischer i sin hemstad Bolivar. Hans utbildning skedde i Caracas och i Maracaibo 1947-1950 på Escuela de Artes Plasticas. Paris hägrade och han blev vän med Jean Tinguely, Victor Vasarely och andra artister som var knutna till Salon des Realités Nouvelles och Galerie Denise René. Soto skapade genomträngliga och interaktiva skulpturer som består av fyrkantiga trådar av tunna hängande rör, genom vilka betraktaren kan gå. Det har sagts om Sotos konst att den är oskiljaktig från åskådaren. Den är bara komplett genom den illusion, som blir ett resultat av betraktandet av föremålet. Sotos verk har från 1970 till 1990 visats både på Museum of Modern Art och Guggenheim Museum i New York som på Centre George Pompidou i Paris