382
406706

Paul Jenkins

(USA, 1923-2012)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 400 - 18 700 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Paul Jenkins
(USA, 1923-2012)

"Phenomena Dawn Pauilion"

Signerad Paul Jenkins och daterad 1990 a tergo. Duk 190 x 180 cm.

Formgivare

Jenkins, Paul f. 1923, amerikansk konstnär. Efter studier bl.a. på Art Students League i New York efter 1945 influerades han av Mark Rothko och Jackson Pollocks måleri och fördjupade sig i den ockulta filosofin, som var högsta mode bland konstnär och intellektuella vid den tiden. 1951 målade han sin första tavla med droppande färg utspädd med vatten. Under en resa till Europa började han med hjälp av en vibrerande palett utföra sina dropp- och stänkmålningar, dvs Action painting. I mitten av 60-talet dominerades Jenkins måleri av vita och grå skuggor. Senare började han måla akvarell och arbeta med skulpturprojekt, som utfördes i brons. Nya idéer dyker upp 1979, då han lägger lager på lager av pastos färg på sina dukar, som han dessförinnan glaserat med en tunn pigmenthinna. Dessa arbeten kallades ”Anatomy of a Cloud”, som förenar collage, måleri och bronser, vilket avslöjar spannet av vad Jenkins kunde göra tidigt 80-tal.