447
358366

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 13 000 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"Galloping Horse" (Galoperende hest/Galoppierendes Pferd)

Etsning, 1915, signerad med blyerts. 38,5 x 33,2 cm, bladstorlek 66,5 x 53,3 cm.

Hanteringsveck, smärre veck från tryckningen, smärre fläckar, defekter längs bladets yttre kant.

Woll 501. Schiefler 431.