473
357081

NILS FOUGSTEDT, sannolikt, kaffeservis, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn, kaffekanna med rottinglindat handtag, sockerskål och gräddkanna. Stämplade med änglamärket, Stockholm Y7. Kaffekannans höjd 13,5 cm, längd 23 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Omfattas ej av följerätt (d)

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, nr 50.