485
379298

FIRMA SVENSKT TENN, bägare, Stockholm 1943, modell 1010.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn, cylindrisk med graverad dekor av ekipage vid hus. Stämplad med änglamärket Stockholm R8. Höjd 21 cm.

Smärre slitage.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, nr 1010.