490
402522

UNO ÅHRÉN, stolar, 8 st + 2 karmstolar, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors/ Firma Svenskt Tenn, Sverige omkring 1931.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 941 samt 942, svärtade, björk med rotting i rygg, stoppad sits. Märkta med metalletikett AB SVENSKA MÖBELFABRIKERNA BODAFORS.

Smärre skador, slitage, retuscher. (10)

Firma Svenskt Tenn, möbelkatalog 1931, sid 15. Modell nr, stol 941, karmstol 942.

Svenska Möbelfabirkerna i Bodafors tillverkade och levererade de svartlackerade möbler Uno Åhrén och Björn Trägårdh ritade för Firma Svenskt Tenn åren omkring 1930.