Fanerat med pyramidmahogny med smal kantrand av ljusare träslag, fyrdelad centralfot av mahogny, fällbara stödben. Diameter 139 cm, höjd 70,5 cm, total längd 339 cm inkl 4 iläggsskivor à 50 cm.
Slitage, repor, de yttre skivorna något blekta.
Endast stabilt utan iläggsskivor; only stable without the extra leaves. Total längd med iläggsskivor 339 cm.