8569987 bukobject
  • 8569987 thumb
  • 8539061 thumb
  • 8539062 thumb
  • 8539060 thumb
380175

497. JOSEF FRANK, gungstol, Firma Svenskt Tenn, modell 1077, 1940-50-tal.

Rotting, medar av bok, sekundär dyna klädd i vitt tyg.

Slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK/481 - 722 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
15 925 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kristina Wängberg-Eriksson, Jan Christer Eriksson, "Josef Frank, möbelformgivare", Carlssons 2014, modellen avbildad från kapten Sigfrid Ericsons sovrum på Tolvekarna, sid 235.

Övrigt

Modellen formgiven år 1941.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund