519
399162

JOSEF FRANK, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
914 - 1 100 EUR
971 - 1 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, rektangulär på kulfötter, sex lådor, låsbara från sidofack. Bredd 41 cm, djup 29 cm, höjd 40,5 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage.

Modellen troligen formgiven på slutet av 1940-talet. På ritningen som finns i arkivet är byrån försedd med mässingsfötter.