551
399694

DAVID ROSÉN, skåp, för Stockholms Stads Hantverksförening, gesällarbete utfört av Bengt Rosén, Stockholm 1955.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny och palisander, över- och underskåp med hyllinredning och fem utdragslådor, i mitten två utdragsskivor. Insidan på dörrarna signerade DR med ritverktyg (design David Rosén), respektive BR med hyvel (snickare Bengt Rosén) 1955. Höjd 153 cm, bredd 105 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Utsidan något blekt, obetydligt slitage.

Gesällproven ställdes ut på Stockholms Stadshus där Bengt Rosén erhöll lilla silvermedaljen.