364442

553. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal.

Hög rygg, svängda sidor, stoppad, klädsel i ljusblått tyg, svängda ben av betsad bok. Märkt med metallbricka: TRIVA NK DESIGN KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST NKs VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN.

Fläckad.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 807 - 2 410 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64, varefter hon formgav möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Fåtöljerna "Stora Eva" tillhör dock de mer ovanliga på marknaden.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto