577
388421

FERDINAND BOBERG, ljuskrona, Santessons tenngjuteri, Stockholm 1905.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn, för fyra ljus, i flera delar. Stämplad A.B. GAMLA SANTESSONSKA TENNGJUTERIET STOCKHOLM C7. Höjd 143 cm.

Slitage, bucklor, upphängningskrokar med senare lödningar.

Gunilla Frick, "Svenska Slöjdföreningen och konstindustrin före 1905", Nordiska museets handlingar 91, Stockholm 1978, variant av modellen avbildad sid 240.

Modellen formgiven tillsammans med ett par kandelabrar år 1904 och utförd till gravkapellet i Norberg, ritat av Ferdinand Boberg och färdigställt 1904. Både ljuskronan och kandelabrarna tillverkades under ett antal år. Den ursprungliga modellen av mer kyrklig karaktär hade ett kors, vilket togs bort i den senare sekulära, mer kommersiella produktionen.