586
389575

RAGNAR ÖSTMAN, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad ek, klädsel i grönt tyg med dekor av mässingsspik. Benställning med kopplat kryss.

Klädsel sekundär, smärre slitage.

Proveniens

Hotell Gillet.

Otto Schulz (red), Tidskriften Boet, Göteborg år 1930, sid 88. Modellen avbildad i Hotell Gillets lounge, mottagningssalong.

Ragnar Östman (1878-1930)