Fanerad med jakaranda, bonad björk, m fl träslag, intarsiadekor, sex utdragslådor, beslag av mässing. Bredd 100 cm, djup 45,5 cm, höjd 76 cm.
Smärre slitage, nyckel saknas.
Otto Schulz (red), "Tidskriften Boet", 1928, jfr liknande byrå avbildad sid 170.