612
396271

AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, hyllplan, avslutande skåpdel med inredning av hyllplan. Smidda beslag. Bredd 225 cm, höjd 150 cm, djup 35 cm.

Slitage, ersatta beslag/lås, rester av vit färg.

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth, möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild 14, sid 130.