622
380825

OTTO SCHULZ & GUNNAR ERIK STRÖM, skåp, Boet, Göteborg 1944.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek, skåpet klätt med vitt konstläder med pärlspiksdekor, sk bopoint, av Adam och Eva i Edens lustgård, "Paradiset", inredning med fyra lådor och hyllor. På ena kortsidan signerat GES. 44, på andra sidan märkt med en nyckel i bopoint, för BOETs kvalitetsarbete i denna teknik, på baksidan stämplad BOET. Höjd 147 cm, bredd 130 cm, djup 41 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, fuktfläckar, dörrarna har slagit sig något.

Arvid Berghman (red), "Tidskriften Boet", Göteborg 1945, jfr skåp med samma dekor, avbildat sid 64, samt sid 70 även med nyckel-märke i sk Botarsia. Se två andra skåp med samma modell av underrede avbildade sid 65.

Dekoren "Paradiset" utförd efter kartong av Gunnar Erik Ström (1892-1982), målare, tecknare, grafiker och skulptör. Gunnar Ström dekorerade bl a huvudrestaurangen till Göteborgsutställningen 1923, och 1924 gjorde han takmålningar i Hotel Palace i Göteborg. Andra stora uppgifter var spegelmålningarna i Svenska Amerika liniens m/s Kungsholm (1928) och m/s Stockholm (1948) samt den konstnärliga utsmyckningen till ett flertal biografer i Göteborg.