627
392817

AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Furu, syrabetsad och oljad, svarta järnbeslag, inredning med lösa hyllor och två lådor. Bredd 99,5 cm, djup 46 cm, höjd 155 cm. Extra beslag medföljer. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador. Nyckel finns.