629
356285

AXEL-EINAR HJORTH, bord "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, betsad, märkt med metallbricka NK R 36367-C 11 4, 1933. Längd 180 cm, bredd 60 cm, höjd 70,5 cm.

Väderbitet, slitage, fläckar.

Ritningen daterad 28 januari 1932.