632
375929

AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Brunbetsad och snidad furu, märkt med metallbricka NK R 33847 C 29 1 32. Längd 170 cm, bredd 60 cm, höjd 75 cm.

Torksprickor, slitage.

Tilläggslista

En fot med lagning; one foot with repair.

Modellen formgiven år 1929.