AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad och oljad furu, smidda beslag av järn.
Smärre slitage. Tygsitsar saknas. (2)
Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild 130. Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel"
×
Logga in
Kunde inte logga in