Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
653
399006

VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 31,5 x 59 cm. Signerad AMF

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för Märta Måås-Fjetterström AB). Komponerad 1945.

Obetydligt slitage och smutsig.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 14; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sidan 4, text sid 22. Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Ett exemplar finns i Victoria and Albert Museum's collections, London, samt på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.