(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Första varianten av "Karneval" komponerad 1961.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, obetydliga skador.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 70.
Endast ett fåtal exemplar är vävda efter "Karneval"-mönstret, samtliga är olika.