686
359908

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 533 x 257,5 cm. Signerad AB MMF.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador och hål. Något skadade kortsidor, orientaliska flätan saknas, senare fransar.

Proveniens

Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby.
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.