689
403704

MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ett hörn med lagning, långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna med senare avslutningar och fransar.