692
408666

MATTA. "Parkettmattan". Rölakan. 296,5 x 194,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1936. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Möjligen senare fransar varav några skadade.

Bukowskis har bara sålt detta mönster två gånger tidigare. Senast var 2006.